Verbier
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Verbier

Почетна страна  >  Svajcarija  >  Verbier
Сместување
21 Сместување
Ски патекa
412km Ски патекa
До
1400m До 3330m

VerbierFREERIDE ELDORADO
Вербиер е познат по freeride во зима и планински велосипеди во лето, но својата репутација ја должи на многу меѓународни настани што ги организира секоја година - од познатиот фестивал на класична музика Verbier до спектакуларниот freeride Xtreme de Verbier и легендарниот Patrouille des Glaciers.

Вербиер е најголемиот град во 4 Vallées. Алпскиот шарм на селото, каде строгите прописи дозволуваат само традиционална дрвена конструкција, а космополитската атмосфера привлекува познати личности. Понуда на одлични ресторани, барови и клубови, како и бројни ексклузивни бутици и спортски продавници, а календарот е полн со разни настани.
Соседната долина му припаѓа на селото La Tzoumaz со богата понуда за спортисти и семејства, вклучувајќи лизгалиште, затворен базен и санкалиште од 10км.
Селото некогаш се викало Mayens-de-Riddes, а денешното име е изведено од глаголот tzoumer, што значи одмор меѓу локалното население.

Од септември 2017 година, Вербиер е побогат за ресторанот Via Montagne. Тие нудат домашно пиво V bier, опуштен паб на приземје и шик ресторан горе.
На долната станица на гондолата Châble, во сезоната 2017-18, се појави нов Bed & Breakfast Una Lodge кој нуди луксузни соби по многу прифатливи цени, особено со оглед на одличната локација за скијање.
Во летото 2017 година, тие ја спроведоа првата фаза од тригодишната инвестиција (вкупно 7,5 милиони франци) во дополнително производство на снег во областите Tzoumaz и Savoleyres. Така, снег сега е обезбеден и на сината Le Taillai и на црвените патеки на Cœur ter Etablons. Во декември 2018 година, беше лансирана главната новина, обновена е жичарата Mont Gelé со нова кабина за 45 луѓе.

СЛОБОДА БЕЗ ГРАНИЦИ
4 Vallées нуди бескрајни можности за турно и алпско скијање. Глечерот Mont Fort е врв на скијањето, познат по една од најубавите панорами во светот, големиот снег до април, највисоката висина на снежната покривка, една од најстрмните падини на Алпите.

82 ПАТЕКИ, FREE & HELISKI
Официјално 18 freeride маршрути кои се обележани и обезбедени. Купете ја книгата Freeride Verbier во туристичката канцеларија и спортските продавници. Авторите возеа и опишаа дури 82 рути за freeride и хелиски во околните планини.
Стрмниот Тортин е најсложениот спуст на 4 Vallées. Помалку стрмната, но затоа најдолгата ридска патека во Европа, се спушта од Col des Gentianes (2.950 м.н.в.), каде што се спојуваат гондолите Jumbo и Mont-Fort 1.Понуда на спорт и забава


1 Aqua park
Базен и wellness/спа
1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
1 Пекара
1 Туристичко биро
1 Банка/банкомат
1 Продавница за сувенири
1 Полициска станица
Police Municipale, +41 27 775 35 45
1 Пошта
1 Лекар
1 Стоматолог
1 Кино
1 Музеј

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
1 Сквош
1 Спортски центар
1 Качување по мраз
1 Санки со кучешка запрега
1 Snowshoeing
1 Ski touring
1 Параглајдинг
1 Ноќен клуб / дискотека

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.