Švajcarija - Riederalp - skijanje - ski
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Riederalp-Aletsch Arena

Почетна страна  >  Svajcarija  >  Riederalp-Aletsch Arena
Сместување
4 Сместување
Ски патекa
104km Ски патекa
До
1845m До 2869m

Riederalp-Aletsch ArenaAletsch Arena се состои од три добро поврзани ски патеки над високите села Riederalp, Bettmeralp и Fiescheralp, до кои туристите можат да пристапат само пеш или со жичари, секоја од нив се искачува во своето село.

Возењето со гондола од долината, од лесно достапните места Mörel, Betten Talstation или Fiesch трае од седум до десет минути. Главната почетна точка за искачување до планинскиот центар Алеш Арена стана Фиеш во декември 2019 година, каде што беше изграден транспортен центар со железнички и автобуски терминал и директен пристап до новата жичарница со 48 кабини од серијата D-Line со по десет седишта. Гондолата носи патници и багаж до 1.144 метри високиот Fiescheralp, каде што ќе се најдете во населба без сообраќај.

Покрај добро одржуваните патеки од сите нивоа на тешкотија, тука се и снежните паркови, half-pipe и freeride теренот. И најдобриот дел е - сместувањата се ski-in/ski-out. На Алеш Арената, излегувате преку вратата директно на ски патеката.
Тука уживаат и планинарите. Семејното пријателско плато Алеш нуди 75км уредени зимски патеки за пешачење. На 3 км долгата уредена патека за крпљење меѓу Bettmeralp и Riederalp, можете да уживате во нечепнатиот зимски пејзаж, скијачите на крос-кантри да остават трага околу езерото познато како Bettmersee или на голф теренот Riederalp. Лизгачите уживаат во природното лизгалиште во Bettmeralp. За некој додатен адреналин обезбедува 13-километарското санкање од Fiescheralp до Lax во долината.
Ниту едно од трите села не нуди никаква комерцијална содржина, затоа одберете ја Алеш Арената за мирен одмор и искористете ја позитивната енергија со која се полни овие места - по сртот над глечерот Алеш, па дури и панорамските енергетски точки Хармонија (Bettmerhorn) и Јаснина и Задоволство (двете Eggishorn).Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
1 Пекара

Дополнителна понуда за скијачи


1 Snowshoeing

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.