Nendaz
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Nendaz

Почетна страна  >  Svajcarija  >  Nendaz
Сместување
14 Сместување
Ски патекa
412km Ски патекa
До
1400m До 3330m

NendazВо централниот дел на ски регионот 4 Vallées, Nendaz се капи во сонце 300 дена во годината, нуди брз пристап до легендарниот врв Mont-Fort и други freeride патеки.
Античкото село ја задржа традиционалната атмосфера, бидејќи новите згради се исто така дрвени. Накратко: светско скијање со семејна атмосфера.

Туристичката историја на местото датира од 1840 -тите години, кога британските планинари и други патници од северните земји го откриле Valais. Денес, Нендаз се состои од 15 помали и поголеми окрузи, кои се расфрлани на различни височини помеѓу реката Рона и највисокото село Siviez (1.730м.н.в.).


SKI MIX
Главното одморалиште е Haute-Nendaz, од каде што жичарницата се искачува на планината Tracouet, висока 2200 метри. Скијачките терени се спуштаат од врвот како лепеза. Езерото Lac Noir, кое се храни од подземен глечер, се наоѓа на превојот со соседниот врв Dent de Nendaz.
Жичарницата ве крева на 3.330 метри каде што е глечерот Mont-Fort: една од најубавите панорами во светот, каде има најмногу снег.

WELLNESS ЗА СИТЕ
Le Spa des Bisses е голем и добро опремен велнес центар.
Понудите за релаксација се различни, можете дури и да изнајмите приватен спа центар со финска и турска сауна, џакузи и тераса. Деца под 16 години се исто така добредојдени до 18 часот. Организираа посебен агол за нив.

ДОЛИНА НА ТРАДИЦИЈА
На секој километар ќе наидете на бројни контрасти на природата, архитектурата и други посебни карактеристики. Во прилог на традиционалните дрвени куќи, воденици и други згради, старото село Haute-Nendaz го крие и Musée Nînd’Art, кој ја опишува традицијата на ова место на 190м2.
Како што им прилега на Алпите, меѓу кулинарските специјалитети можете да најдете сушено месо, сирење и мед, се произведува дури и вино. Најпознати се по своите кајсии. На таа област се наведени дури 30 сорти, а кајсиите се вистинските амбасадори на Нендаз. Достапни се од јуни до септември, а во зима можете да ги пробате сушени, натопени во сируп, како џем или како аперитив наречен abricotine. Немојте да бидете изненадени од производите и пијалоците од малина - Нендаз наводно е најголемиот производител на ова овошје во Швајцарија.Понуда на спорт и забава


1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
1 Пекара
1 Туристичко биро
1 Банка/банкомат
1 Продавница за сувенири
1 Полициска станица
Police Municipale, +41 27 289 58 50
1 Пошта
1 Лекар
1 Стоматолог
1 Аптека

Дополнителна понуда за скијачи


1 Лизгалиште
1 Snowshoeing
1 Ski touring
1 Ноќен клуб / дискотека

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.