Švajcarija - Disentis - skijanje - ski
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Disentis

Почетна страна  >  Svajcarija  >  Disentis
Сместување
4 Сместување
Ски патекa
180km Ски патекa
До
1444m До 2961m

DisentisНОВА ПРИКАЗНА
Скијањето на овие падини не е новина, бидејќи првата жичарница е изградена во 1937 година. За жал (или за среќа на современиците), продолжетокот не беше доволно храбар да држи чекор со конкуренцијата. Но, во тек на последната деценија, ски центарот покажа сосема поинакво лице.
Во 2012 година, жичарите Андермат и Седрун се споија во една за да се олесни ски врската. Со шест изградени жичари со шестоседи и осмоседи и три подвижни ленти за деца (и гондола со 10 седишта во изградба), целта беше постигната молскавично.
Во зимската сезона 2017-18, ски центарот Дисентис се приклучи на проектот на поврзување Ski Arena Andermatt - Sedrun. Во Дисентис вон превојот Обералп, започнат е развој со проектот Catrina Ekperience. Долж долинската станица на жичарницата, хотелот и конаците се реновирани под брендот Катрина и е изградено модерно одморалиште со станови, хостел, велнес центар, подземна гаража и добра угостителска и трговска понуда - вкупно околу 800 кревети. Отворен е во декември 2019 година.
Најновата аквизиција е неодамна изградената гондола Salins-Cungieri-Cuolm da Vi, која ја извршува својата задача во кабини за 70 луѓе. Се искачува на височина од 2.262 метри од 724 метри и може да превезува до 675 луѓе на час. Бидејќи се движи со брзина од 8m/s, возењето трае само пет минути. Патеките така се поврзани со Седрун.

Најдобрите патеки во таа област може да се најдат над Дисентис, кој нуди дури 1.700м висинска разлика при спуст во долината од врвот Pez Ault. Долниот дел е црна патека, а горниот дел е спуштање во прекрасни бранови кои ве мамат да одите со голема брзина.

ГОРСКАТА СУПА НА АНАЛИС
Симпатичниот Дисентис има свои особености. Еден од нив минува низ стомакот. Хотелот со ресторан Alpsu се гордее со традиционалната кујна, во која работат неколку светски шампиони. Секој народ ја мота својата „сарма“ во лисјата на својот зеленчук - во кантонот Graubunden е домашна блитва, мелено месо и зачини, а им се додаваат јајца и сирење. Задоволително и вкусно. Многу посебна е домашната супа bergheusuppe според древниот рецепт на сиромашните овчари кои готвеле топол оброк од планински цвеќиња и трева.Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
1 Пекара
1 Туристичко биро
1 Банка/банкомат
1 Продавница за сувенири
1 Пошта
1 Лекар
1 Стоматолог
1 Аптека

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
1 Спортски центар
1 Лизгалиште
1 Санки со коњска запрега
1 Snowshoeing
1 Ski touring

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.