Crans Montana
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Crans Montana

Почетна страна  >  Svajcarija  >  Crans Montana
Сместување
8 Сместување
Ски патекa
140km Ски патекa
До
1510m До 2883m

Crans Montana-Montana е еден од пионерите на Швајцарскиот туризам. Во последната деценија станаа и планински центар за млади и љубители на акција.
Во ноември 2017 година, Crans-Montanа е примен во престижниот клуб на 12-те најдобри алпски дестинации Best of Alps, т.с. со ски центрите како што се Chamonix-Mont Blanc, Cortina d’Ampezzo, Davos, Kitzbühel, St. Anton am Arlberg и St. Moritz.

МЕЃУ ЛОЗЈАТА И ГЛЕЧЕРИТЕ

Некогаш одамна разделени, селата Crans и Montana официјално се споија во едно место во 1960 година, кое прерасна во планински град со 40.000 туристички легла, извонреден за љубителите на планинските одмори и за семејствата . Од сончевото плато над реката Рона, се качува се до глечерот Plaine Morte, кој се наоѓа на 3.000м.н.в. Долината ја опкружува планински венец, со кој доминираат карпестиот врв Dufour и моќниот Mont Blanc.
Шуми, глечери, лозја ... се е прекрасно и доволно за љубителите на природата. Љубителите на културата уживаат во многу музеи и галерии, како и настани и фестивали.
Crans-Montana е една од лулките на швајцарски голф со четири терени. Се игра и во зима: Купот Wintergolf традиционално се одржува првиот викенд во февруари.

GRANDEUR NATURE

Богатата зимска програма Grandeur Nature (од 22 декември) е бесплатна за гостите во Crans-Montanа. Областа Аминона е рај за излети во дивината, крпљање или турно скијање, за децата се организира лов на богатство, а сите заедно можете да одите во дивината на санкање со кучиња -водичи. Посетете го еколошкиот музеј Colombire и завршете го денот на една од осумте алпски фарми, кои се отвораат навечер.

ЗАБАВА ЗА НАЈМЛАДИТЕ

Како што доликува на семејна дестинација, понудата на местото е всушност прилагодена на децата (и родителите). На пример, Bibi Snow Island работи од декември до април и покрај полигони и подвижни ленти нуди многу други забави, . Обезбеден е топол простор во кој децата можат да се загреат пред да започнат со следната снежна тура.
За време на семејната тура низ градот, задолжително застанете во Trains Miniatures, каде што има колекција од повеќе од 1.300 модели на возови и совршено ја илустрира 150-годишната историја на познатите швајцарски железници.

ВРВНА КУЈНА

За толку голем скијачки центар, врвната кујна е задолжителна. Franck Reynaud ја освои титулата најдобар готвач во Швајцарија во 2017 година, Gault & Millau го оценија неговиот ресторан L’Hostellerie du Pas de l’Ours со 18 поени, а Michelin му додели една ѕвезда. Уште еден главен кувар со една Michelin ѕвезда е Pierre Crépaud, готвач во ресторанот Le MontBlanc во Le Crans & Spa.
Готвачите со Michelin ѕвезди подготвуваат јадења со сезонски и локални состојки, секој пат на различно необично место кое е тајна до предвечерјето: можеби покрај езерото, на врвот на планината, среде голф терен или во лозје.Понуда на спорт и забава


1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во местото има маркет
1 Пекара
Во местото има пекара
1 Туристичко биро
TIC Crans Montana, тел број +41 274 850 404.
1 Банка/банкомат
Во местото има повеќе банки и банкомати.
1 Продавница за сувенири
Во градот има неколку продавници со сувенири, подароци и локални производи.
1 Полициска станица
Полициска станица Crans Montana, телефонски број +41 27 486 87 60 ili 117.
1 Пошта
Пошта Crans Montana, затворена е во недела и за празници.Телефонски број+41 848 888 888.
1 Лекар
Заеднички телефонски број 144
1 Прва помош
Заеднички телефонски број 144
1 Аптека
Во местото има повеќе аптеки отворени секој ден.
1 Планинска служба
Планинска служба за спасување:1414
1 Кино
Кино Cinecran.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Куглање
Куглање Crans Montana , отворена секој ден. Информации на телефон +41 27 481 50 50.
1 Затворен тениски терен
Тенис центар Moubra, 3 покриени терени. Резервација на теренот и информации за телото. +41 27 480 19 01
1 Сквош
Squash терен во комплексот Centre Резервација на теренот и информации на тел +41 27 481 16 15.
1 Лизгалиште
Отворено лизгалиште Ycoor,отворен секој ден. Билет е 7 CHF за возрасни и 5 CHF за деца.
1 Snowshoeing
Разгледување придружено со водич, достапно секој ден, во зависност од временските услови. Сите информации и резервации на телефонскиот број. +41 27 481 14 80.
1 Ski touring
Водени тури до околните скијачки центри придружени со лиценциран водич. Сите информации и резервации на тел. +41 27 480 44 66.
1 Параглајдинг
Панорамски лет со тандем падобран. Резервации и информации на тел. +41 79 606 46 28.
1 Ноќен клуб / дискотека
Sky Club, Pacha Club, Monk'is Bar, Dragon Pub, Harry's Club.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.