Kronplatz
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Kronplatz Plan de Corones

Почетна страна  >  Italija  >  Kronplatz Plan de Corones
Сместување
26 Сместување
Ски патекa
119km Ски патекa
До
930m До 2275m

Kronplatz Plan de CoronesСки центарот Kronplatz сместен на висина од 975 до 2.275 м.н.в. опкружен со 13 туристички места од кои најпознати се Brunico, San Vigilio, Olang, Riscone, Rasun, San Giorgio и St. Lorenzо, важи за еден од најубавите ски центри во јужен Turo.

300 сончеви дена во годината, 114 км беспрекорно средени ски патеки, а ако на некого ни тоа не му е доволно, тука е и патеката Piculin (2 kм долга) која е најстрмната црна патека на Kronplatz. Oд сезоната 2008/2009 Kronplatz има и еден од најголемите снежни паркови во овој регион.
Snowpark Kronplatz ќе ги воодушеви љубителите на snowboard и freeridе .
Сите ски патеки се воглавно широки и со правилно навалување, што го прави овој ски центар идеален за семејства како и за рекреативци.
Сепак, подобрите скиори , секако ќе се воодушеват со трите црни патеки. Sylvester и Herrneg, двете по 5 км кои од врвот се спуштаат накај Brunicu и третата црна патека Piculin.
Секако треба да се спомене и патеката Olang, 4,5 км долга, која е комбинација на сина и црвена ски патека.

Што се однесува до забавите и ноќниот живот, освен многубројните кафулиња, ресторани и пивници во Brunicо, постојат и неколку apres-ski барови во Risconeu каде што забавата почнува од 16h и трае до ситните часови.

Да потсетиме дека Kronplatz е вклучен во Dolomiti Superski system, кој опфаќа 12 ски центри со повеќе од 1200 км ски патеки.
Од неодамна Kronplatz преку патеката Piculin е споен со Alta Badi , па на овај начин може да се приклучи на познатата Sella Ronda.Понуда на спорт и забава


1 Aqua park
Базен и wellness/спа
1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Продавници во Brunico како и во околните места.
1 Пекара
15 пекари во Brunico и во околните места.
1 Месара
5 месари во Brunico и десетина во околните места.
1 Отворен паркинг:
Расположливост на места и димензии на возилото задолжително да се провери на рецепција!
1 Гаража:
Расположливост на паркирни места со оглед на димензиите на вашето возило задолжително да се провери на рецепција пред доаѓање!
1 Туристичко биро
Туристички информативен центар +39 0474 555722
1 Банка/банкомат
По 3 банки во Brunico и San Vigilio, 2 во Valdaori, и по една во Riscone, Chienes и Campo Tures. Банкомати во повеќето места во близина на патеката.
1 Продавница за сувенири
Продавница за сувенири и локални производи во стариот дел на градот Brunico и на други места; Не ја пропуштајте Mercatino di Natale Brunico!
1 Полициска станица
Полициска станица: 112; Во сите околни места.
1 Пошта
Пошта во сите места во околината.
1 Болница
Болница Brunico, телефонски број +39 0474 581 111
1 Лекар
Доктор и брза помош : 118
1 Прва помош
Брза помош : 118
1 Стоматолог
Стоматолошка ординација во Brunico и во пошироката околина.
1 Аптека
Аптеки во сите места во околината (затворени помеѓу 12:30 до 15:30)
1 Планинска служба
Планинска служба : 118
1 Кино
Odeon Cinemacenter, Brunico
1 Музеј
Музеј - MMM - (Reinhold) Messner Mountain Museum, Kronplatz / Muzej snežne kulture Castel Tor, San Martino i Badia

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
Затворен тениски терен ATC Brunico
1 Спортски центар
Спортски центар Palestra communale, Brunico in Fitness & Sport center BodyTec, Riscone.
1 Лизгалиште
Околу 30 лизгалишта ( во секое од селата) и покриена сала Campo Tures,
1 Качување по мраз
Качување по ледена карпа во Tures in Aurina: карпата Angerer и 18 водопади, меѓу нив ултра захтевниот Kofler .
1 Санки со коњска запрега
Зимско јавање и возење со кочија.
1 Snowshoeing
Повеќе од 20 пара чевли за снег, изнајмување на опрема во локалните агенции.
1 Ski touring
Giro delle Cime in Sella Ronda + десетина ски тури на целото подрачје (карти во туристичкиот информативен центар)
1 Ски параглајдинг
BMW xDrive Ski Movie (ски патека Olang 2) и BMW xDrive Speed Check (ски патека Pracken)
1 Параглајдинг
Тандем скок lights Kronplatz, GSM: +39 349 5641605
1 Ноќен клуб / дискотека
Pizzeria & Discoteca K1, Riscone / Discoteque Life, Brunico

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.