Courmayeur
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Courmayeur

Почетна страна  >  Italija  >  Courmayeur
Сместување
1 Сместување
Ски патекa
42km Ски патекa
До
1205m До 3466m

CourmayeurCOURMAYEUR


Меѓу многуте прекрасни и познати места во регионот Valle d'Aosta, Courmayeur е една од најважните скијачки и туристички дестинации во земјата. Во прекрасниот природен базен кој се наоѓа на 1.224 м.н.в., моќниот врв Mont Blanc го надополнува живописниот пејзаж. Courmayeur е област полна со ексклузивност и шарм, а исто така може да се пофали со богата историја и ласкавата титула за најстариот планински центар во Европа. И покрај тоа што е првенствено познат по скијање и зимски туризам, Courmayeur е дестинација која ги импресионира гостите 365 дена во годината со својата бујна планинска природа. Поради исклучителната локација, исто така, е вистинска мека за планинарите и љубителите на природата воопшто. Местото е лулка на планинарењето, бидејќи тука започнала првата школа за алпски водичи. Така, на планинарите им се советува да го посетат музејот Duca degli Abruzzi, каде што ќе ги запознаете сите приказни, настани и личности кои влијаеле и ја обликувале историјата на планинарењето во ова популарно планинско одморалиште.

Ски областа Courmayeur нуди 42км патеки на падините над одморалиштето, со прекрасен поглед. Теренот и патеките се добро познати за познавачите на скијањето, бидејќи тие беа домаќини на многу меѓународни натпревари и трки во многу различни дисциплини. Тие се разликуваат по степенот на тежина, а мрежата на жичари е смислено поставена за да можете брзо да се снајдете. Ако ова не ви е доволно и сте вистински истражувач, ве советуваме да купите ски -карта Mont Blanc Unlimited ski pas, која нуди вкупно повеќе од 400 км ски патеки, во три земји - Италија, Франција и Швајцарија.

Како еден од бисерите на Алпите и престолнина на зимските спортови, Courmayeur им нуди на freeride скијачите можност за незаборавни возења на падините на Мон Блан. Ако не го познавате теренот или сте помалку искусен freeride скијач, подобро е да не тргнувате без придружба на водич за freeride .

Не само скијање, туку и многу други активности ги привлекуваат лојалните посетители: од легендарниот apres-ski , каде што е Jardin de L'Ange домаќин на музичките перформанси, лизгање, жив центар на градот, културни настани и за понежниот пол - шопинг во многу продавници и бутици. Алпинистите и планинарите во зима се исто така во популарните области како што се долините Ferret и Veny или блискиот замок Entrèves.Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Продавница во Courmayeur.
1 Пекара
Продавница во Courmayeur.
1 Месара
Продавница во Courmayeur.
1 Туристичко биро
CSC Centro Servizi Courmayeur, +39 0165 842060
1 Банка/банкомат
Банка во Courmayeur.
1 Продавница за сувенири
Продавници за сувенири и локални производи во Courmayeur
1 Полициска станица
112
1 Пошта
Poste Italiano Courmayeur
1 Болница
Centro Traumatologico (Courmayeur), +390165844684
1 Лекар
118
1 Прва помош
118
1 Стоматолог
Dentista Bhar Lotfi
1 Аптека
Аптеките се затворени помеѓу 12.30 и 15.30 часот
1 Планинска служба
118
1 Кино
Cinema Palanoir
1 Музеј
Museo Alpino

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
Tennis Courmayeur, Via dello Stadio, 1
1 Спортски центар
Courmayeur Sport Center, Via dello Stadio, 2
1 Лизгалиште
Courmayeur Sport Center, Via dello Stadio, 2
1 Snowshoeing
Повеќе понуди во Courmayeur.
1 Ski touring
Повеќе понуди во Courmayeur.
1 Ноќен клуб / дискотека
THE Club

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.