Alta Badia - Skifun.mk
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Alta Badia

Почетна страна  >  Italija  >  Alta Badia
Сместување
26 Сместување
Ски патекa
130km Ски патекa
До
1300m До 2778m

Alta BadiaСКИЈАЈТЕ СО ВКУС

Ischl, Lech-Zürs in Kitzbühel, St. Moritz in Gstaad, Aspen, Soči и Казахтанскиот Almaty - сиот тој луксуз во декември се собира во Alta Badia, за заедно со мајсторите од Јужен Тirol да го прослават големиот успех на своите планински центри.

Alta Badia во срцето на УНЕСКО-вите Доломити во последниве години се развива во одлична кулинарска дестинација, благодарение на Скијање со вкус - Sciare con gusto.!!
Високо планинската кујна во својот зимски сјај официјално започнува со традиционалниот гастрономски Gourmet Skisafari -Top of the mountains. Поканети се врвни готвачи од најдобрите планински средини во светот, бидејќи, освен престижот , совршената кујна е заедничко име на овие региони.

14 ГОТВАЧИ ЗА 14 RIFUGiA

Идејата е иста веќе неколку години по ред, 14 врвни готвачи се задолжени секој за една колиба до ски патеката или Rifugio . Инспирирани од средината и локалните состојки , секој од нив создава свое јадење, кое потоа во ова Rifugio им се нуди на гостите во текот на зимската сезона, како специјалитет Sciare con gusto. Вљубениците во скијањето
ги обожаваат специјалитетите Sciare con gusto кои им ги нудат Rifugio со своите ексклузивни состојки и секој ден тие се воможност да јадат на друга патека.
Се разбира дека секое јадење има своја приказна, тоа е составено од оригинална комбинација на состојки, кои мора да бидат со најдобар квалитет и по можност со локално потекло. Со цел понудата да биде комплетна ,најдобриот сомелиер во Alta Badija за секој оброк препорачува и едно од вината на Јужен Тirol. На денот на отворањето на кулинарско-ски сезоната во Alta Badiа, во гастрономски Skisafari од колиба до колиба, меѓу дегустацијата може накратко да се запознаете накратко со нивните автори и приказните на нивните јадења.

ВНИМАНИЕ ! ВИНО НА СНЕГОТ !

На крајот на јануари големите мајстори на кулинарството и виното повторно ќе се сретнат во во овие области. На предлог од Paolо Ferrettij ,најдобриот готвач во Alta Badie ,Norbert Niederkofler со две Мишелин ѕвезди, ќе скијат три дена и заедно ќе ја побараат визијата за етика и одговорност во културата на кулинарството.

За екстремно ниски 25 евра (мора да имате валидна ски карта) ќе бидете во можност да уживате цел ден на одлични патеки со ски инструктор и професионален сомелиер кој во една од избраните колиби ќе Ви ги долови вината на Јужен Тirol.
Следи уште еден Ски сафари, овој пат вински - Wine SkiSafari.
Недела-две пред крај на сезоната најдобрите локални винари се претставуваат со целодневна дегустација пред 4 колиби на ски ресортот:
Piz Arlara, Bioch, I Tabla и Pralongia.


ВКУСЕН АДВЕНТ И СТАРИНСКИ КРАЈ НА СЕЗОНАТА

Дури и за време на навивањето за нашите скијачи на натпреварите за светски трофеј, кој на патеката Gran Risa се одржува во втората половина на декември, гурманите ќе дојдат на своја сметка. Изборете се за влезница заПонуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во местото има повеќе маркети
1 Пекара
Во местото има повеќе пекари
1 Туристичко биро
TIC Badia +39 0471 839695, TIC La Villa +39 0471 847037, TIC Corvara +39 0471 836176
1 Банка/банкомат
неколку банки и банкомати во повеќе места
1 Продавница за сувенири
Неколку мали продавници за подароци, сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полицијата 112; Полициските станици се во сите делови на долината.
1 Пошта
секое место има своја пошта
1 Лекар
Медицински услуги и за спасување: 118
1 Прва помош
Медицински услуги и за спасување: 118
1 Аптека
Аптека д-р Ferigle во La Villa, отворена секој ден
1 Планинска служба
Планинска спасувачка служба: 118
1 Кино
Кино во La Vila. Влезот е бесплатен, емитува само филмови на италијански јазик.
1 Музеј
Повеќе различни музеи: Ladin Ursus Ladinicus, Forte Tre Sassi, Ladin Ciastel de Tor museum.. Сите информации ќе ги добиете во туристичкото инфо биро.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
Две покриени тениски игралишта во Corvara, можност за резервации учител по тенис. Сите информации и резервации на телефон +39 0471 836 474
1 Спортски центар
Сала со ѕидови за качување во San Cassiano, во хотелот Störes. Информации за телефонски број +39 0471 849 486
1 Лизгалиште
Природno лизгалиштето на езерото Sumpunt во Badia +39 0471 847 015 и Ice Stadion во Corvara +39 0471 830301.
1 Качување по мраз
Искачување по замрзнати водопади во околината со водич. Сите информации и резервации на телефон +33 0471 836 898 или преку електронска пошта info@altabadiaguides.com
1 Snowshoeing
Одење по снег со чевли за снег со водич, во зависност од временските услови. Сите информации и резервации на телефонскиот број +33 0471 8836 898 или преку e-mail info@altabadiaguides.com
1 Ski touring
Тури во околните планини, во придружба од лиценциран водич. Можност за изнајмување опрема. Сите информации на телефонскиот број +39 0471 836 898 или преку e-mail info@altabadiaguides.com
1 Параглајдинг
Панорамски лет со падобран во тандем, резервации и информации за телефонски број +39347065 2549

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.