+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Valmorel

Почетна страна  >  Francija  >  Valmorel
Сместување
4 Сместување
Ски патекa
165km Ски патекa
До
1250m До 2550m

ValmorelСки ресортот Valmorel заслужено го доби своето второ име, la Belle, што значи убавина, затоа што е совршен пример на традиционален савојски архитектонски стил . И покрај фактот дека ова место било изградено во 1976 година, изгледа модерно, бидејќи околу долната станица на гондолата во круг се изградени сместувачките капацитети, направени од камен и дрво, со тесни кривулести улици помеѓу нив. Не е изненадувачки, Valmorel е прогласен за еден од најубавите и шармантни ски центри во Франција.

Туристите можат да уживаат во сите придобивки на модерната ски станица и нејзината централна локација во ски ресортот Grand Domaine. Така, на пример, сите области на местото и сите сместувачки капацитети имаат директен пристап до ски патеките. Во исто време, спуштањето долж ски патеките завршува директно во центарот на местото. За уште поголема удобност, жичарницата Télébourg, која поминува низ целото место, гарантира дека гостите се безбедни.

Зимските гости во Valmorel можат да очекуваат совршен зимски одмор - и тоа во вистинска смисла на зборот. Прво, Valmorel лежи недалеку од најголемиот светски ски ресорт - Trois Vallées, кој се наоѓа малку повеќе на исток. Второ, оваа прекрасна станица е центарот на ски областа Grand Domaine, која нуди многу ски патеки.Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во населбата има повеќе продавници.
1 Пекара
Помала пекара со свежи пецива и локални специјалитети, која се наоѓа во близина на кружниот тек во местото.
1 Туристичко биро
Туристичко информативен центар Valmorel, отворен секој ден.
1 Банка/банкомат
Една банка и повеќе банкомати во местото.
1 Продавница за сувенири
Неколку помали продавници со подароци, сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полициска станица Valmorel, тел. број +33 4 79 09 80 95 или само 17.
1 Лекар
Унифициран број 15.
1 Прва помош
Унифициран број 15.
1 Аптека
Аптека Valmorel, отворена секој ден. Телефонски број +33 4 79 09 81 31.
1 Планинска служба
Унифициран број 15.
1 Кино
Кино Valmorel, две проекции дневно. Цената на билетот е 9 € за возрасни и 5 € за деца.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Санки со кучешка запрега
Возење со кучешка запрега е овозможено секој ден во зависност од временските услови. Сите информации и резервации може да се добијат по телефон +33 6 87 33 93 49.
1 Snowshoeing
Планински прошетки со водич,секој ден, во зависност од временските услови. Сите информации и резервации на телефонскиот број +33 6 33 56 95 00.
1 Ski touring
Тури низ околните планини со лиценциран водич. Можност за изнајмување на опрема. Сите информации и резервации на телефонскиот број + 33 4 79 09 81 86.
1 Параглајдинг
Панорамски лет со падобран во тандем. Сите информации и резервации на телефонскиот број +33 4 79 09 81 86.
1 Ноќен клуб / дискотека
Le jimbo Lolo, Le Pub du Bourg.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.