Val Thorens
+389 2 3 22 99 22 | +389 79 300 300 | +389 79 300 333
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна

Val Thorens

Почетна страна  >  Francija  >  Val Thorens
Сместување
56 Сместување
Ски патекa
150km Ски патекa
До
2300m До 3230m

Val ThorensНиту еден европски ски ресорт не е толку близу до небото како Val Thorens.

Најпознатиот дел од најголемиот ски ресорт на светот, дел е од познатиот Les 3 Vallées кој се состои од 600км поврзани ски патеки. Val Thorens е највисока населба во Европа, на 2300м н.в. Со своите 3 глечери кои се простираат над него гарантира одлични снежни услови. Секако е најмодерен француски ски ресорт кој секоја година вложува многу во модернизација на своите модерни капацитети.

Дополнителната понуда во местото е разновидна-над 20 спортски активности(тенис, сквош, затворени базени). 6km патеки за санкање, zip line низ долината, mounting bike на снег, авто рели на мраз, како и забава до раните утрински часови .. За apres ski забавата е задолжен баротr La Folie Douce, а за лудите ноќи disco Malesya, најпознатата на Алпите,лоцирана под ски патеките.

Val Thorens е највисок и најзабавен ски центар во Европа. Концертите во живо од сите музички жанрови, од џез до електронска музика, најголемата дискотека на Алпите, како и баровите со тематски забави ќе Ви овозможат во Val Thorens да уживате во единствен амбиент.

ОРГАНИЗИРАН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ: 08.12. - 15.12.2018 за ски опенинг-от, и уште: 05.01. - 12.01.2019 / 02.02. - 09.02.2019 / 16.03. - 23.03.2019

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ :
1.ден - ПЕТОК: Поаѓање од паркингот во Скопје(точната локација ќе биде дополнително објавена) во 07.00 ч.. Средба со групата во Нов Белград во 15.00ч. Ноќно возење низ Хрватска и Словенија, со попатни задржувања на граничните премини за царински формалности и одмор.
2.ден - САБОТА: Возење низ Италија со попатни паузи за одмор. Купување на храна во некој од француските градови Modane, Saint Michel-de-Maurienne или Albertville, помеѓу 12ч и 14ч, еден до два часа. Пристигање во ски центарот Val Thorens помеѓу 16 и 18 часот, преземање на клучевите и влез во апартманите. Ноќевање.
3.-8. Ден – НЕДЕЛА - ПЕТОК: Првиот ден во утринските часови од 8.30 мин. до 9: 00ч. преземање на ски картите и целодневно скијање. Шест дена скијање и престој во апартманите врз основа на платени услуги.
9.ден - САБОТА: Напуштање на студијата/ апартманите до 09: 30ч. Враќање за Македонија со пауза за шопинг во Vicolungo Outlet Center, во близина на Милано. Пауза - 3ч. Ноќно возење низ Италија, Хрватска и Словенија.
10.ден – НЕДЕЛА: Пристигнување во Скопје, на местото на поаѓање во недела, попладне(15h-18h). Крај на услугата.

Планирана траса на патувањето: Скопје - Белград - Загреб - Љубљана - Fernetti - Милано - Торино - тунел Frejus - Modane - Saint Michel-de-Maurienne - Albertville - Moutiers - Les Menuires - Val Thorens.

Автобуски превозник: АТЛАНТИС. Распоредот на седење во автобусот е направен според датумот кога патниците направиле резервација.Предност имаат деца и постари лица.

ЗАБЕЛЕШКА: Агенцијата го задржува правото да го промени распоредот поради временски услови, сообраќајни метежи на граничните премини, сообраќајни несреќи и други околности.
Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Повеќе маркети (Spar and Sherpa).
1 Пекара
Самопослуги и мали пекарници.
1 Автобуски превоз
1 Туристичко биро
Val Thorens TIC,отворен секој ден од 8.30-19.00. Телефонски број +33 479 000 808.
1 Банка/банкомат
Постојат 5 банки и 10 АТ-и во градот.
1 Продавница за сувенири
Неколку помали продавници за сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полициска станица Вал Торенс +33 479 000 182, или 17
1 Пошта
33/5000 Телефонски број на поштата +33 479 000 116
1 Болница
Болница Moutiers (37 км од Вал Торенс) +33 479 096 060
1 Лекар
Здравствен дом Вал Торенс, телефонски број +33 479 000 037
1 Прва помош
Телефон - брза помош +33 479 000 037
1 Стоматолог
Дежурна стоматолошка ординација Вал Торенс, телефон +33 479 000 126.
1 Аптека
Аптека во населбата Peclet, отворена секој ден. Телефон +33 479 000 272.
1 Планинска служба
планинска служба 15
1 Кино
Cinema du Roc Blanc - 2 претстави на ден: во 17.30 часот и 21.00 часот (во деновите со исклучително лоши временски услови се закажува уште една дополнителна претстава во 14.30). Информации и резервации на телефон +33 479 000 151

Дополнителна понуда за скијачи


1 Куглање
Bowling de Val Thorens: куглање , аркадни игри, билијард. Отворено секој ден од 2.00 часот изутрина . Информации и резервации на телефонски број +33 479 070 147.
1 Затворен тениски терен
Val Thorens Sports Center,отворен секој ден од 10: 00 до 22:00, сите информации на телефон +33 479 000 076
1 Сквош
Спортски центар Вал Торенс, отворен секој ден од 10.00 до 22.00, сите информации на телефон +33 479 000 076.
1 Спортски центар
Спортски центар Вал Торенс: тенис, сквош, бадминтон, тенис на маса, мал фудбал, кошарка, фитнес, базен, сауна. Секој ден од 10:00 до 22:00, сите информации на телефонскиот број +33 479 000 076
1 Нуркање
Нуркање во замрзнато езеро, на 40 минути возење од Вал Торенс. Едно нуркање со опрема и кратка обука - 150 € по лице. Само за луѓе над 16 години.
1 Санки со кучешка запрега
2-часовна програма секој понеделник и петок. (2 возрасни и 1 дете). Информации на телефонски број +33 479 226 155.
1 Snowshoeing
Ски тури секој ден во зависност од временските услови. Сите информации на телефонскиот број +33 479 000 286
1 Ski touring
Тури секој ден во зависност од временските услови. Сите информации на телефонскиот број +33 479 000 286
1 Параглајдинг
Тандемски скок од висина од 3.000 м. Секој ден во зависност од временските услови на телефонскиот број +33 681 557 494
1 Ноќен клуб / дискотека
Повеќе ноќни клубови и дискотеки во местото.
1 Концерт: Festival Ski & Boarderweek
Најголемиот фестивал на снег во Европа со концерти, тестови за опрема и натпревари. За втората или третата недела од декември во декември, можете да ги најдете сите информации на веб-страницата www.ski-boarderweek.de

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.