+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Tignes

Почетна страна  >  Francija  >  Tignes
Сместување
55 Сместување
Ски патекa
300km Ски патекa
До
1550m До 3456m

TignesСкијачка Мека со безброј уредени ски патеки, како и фантастично скијање на off runways.
Tignes се состои од три главни населби : Val Claret, Le Lac и Le Lavachet кои се поврзани со бесплатен ски автобус. Дополнителната понуда во градот е богата и заокружена со модерен wellness центар и базен кој може бесплатно да го користите со ски картата Espace Killy. Овој ски ресорт важи за еден од најдобрите во светот и за многу скијачи неофицијално е најдобар си ресорт во Европа.
Deo Val Claret е, според наше мислење, подобар избор поради близината на возот кој може да Ве однесе на глечерот Grande Motte и врската за Val d Iser, како и поради одличниот ноќен живот. Каде и да се наоѓате во Tignes (Тигнес) , ски патеките се многу блиску до вас и нема да почувствувате никаков напор да дојдете до нив. Tignes (Тињес) разви нов вид на луѓе, т.н. Tignaddict ( зависници од Tignes ), луѓе кои постојано му се враќаат.Откако ќе го посетите овој ски ресорт, на сите француски ски ресорти ќе гледате поинаку .

Глечероt Grande Motte, кој се издига до 3456 м, е заслужен што во Tignes (Тигнес) можете да скијате во почетокот на октомври на 20 км бели патеки. Околу 1ви мај кога повеќето луѓе размислуваат за на море, љубителите на Tignes (Тигнес) го одбираат баш него. Ски ресортот работи со полн капацитет, а цените се пониски, има многу забави и манифестации, а сонцето ги осветлува патеките цел ден.
На почетокот на мај , ски ресортот затвора на неколку недели и повторно отвара во јуни за летниот Ski, Fun & Bike, кој трае во текот на целото лето.

Tignes (Тињес) се труди да понуди различна non-entertainment забава од сите други.
На пример, за новогодишната ноќ, тие организираат огромен огномет со изведба на познат DJ или музичар, пролетен фестивал во април -Live in Tignes by Les Francofolies, концерти на најдобрите француски музичари и забавувачи.
Исто така постојат и класични тури, како што се snow safari со моторни санки, картинг на мраз, тестирање на џипови, бидејќи Jeep е долгогодишен партнер на овој ски ресорт.
XXL SuperPipe е најголемиот halfpipe во Франција, долг 190 м, 19м широк и 7м висок и освен во миговите кога се одржуваат некои натпревари е отворен е за сите што сакаат да пробаат.
Понуда на спорт и забава


1 Aqua park
Базен и wellness/спа
1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Повеќе продавници во местата.
1 Пекара
Повеќе пекари.
1 Месара
Месари во склоп на продавниците.
1 Автобуски превоз
1 Отворен паркинг:
Расположливост на места и димензии на возилото задолжително да се провери на рецепција!
1 Гаража:
Расположливост на паркирни места со оглед на димензиите на вашето возило задолжително да се провери на рецепција пред доаѓање!
1 Туристичко биро
Туристичко информативен центар, телефон +33 4 79 40 04 40
1 Банка/банкомат
3 банки во Tignes (Тигнес) ,и многу банкомати во сите населби.
1 Продавница за сувенири
Повеќе продавници за сувенири, за поголем шопинг изберете го Val d'Isere.
1 Полициска станица
Полициска станица Le Lac, тел. број +33 4 79 06 32 06
1 Пошта
Пошта во Le lac
1 Болница
Болница, Hôpital Bourg Saint Maurice оддалечена 20 km
1 Лекар
Доктор, al Claret, broj telefona + 33 4 79 06 59 64, Le Lac, телефонски број +33 4 79 06 50 07
1 Прва помош
Брза помош Val Claret, тел. број + 33 4 79 06 59 64, Le Lac, тел. број +33 4 79 06 50 07
1 Стоматолог
Стоматолошка ординација Le lac, тел. број +33 4 79 04 19 58
1 Аптека
Аптеки во Le Lac и Val Claret.
1 Планинска служба
Планинска служба, Tignes (Тигнес) Ski Patrol, тел. број +33 4 79 06 32 00
1 Кино
Кино, Val Claret.
1 Музеј
Музеј, Le Musée Val d’Histoire, Val d'Isere.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Затворен тениски терен
Затворен спортски центар Tignes (Тигнес)
1 Спортски центар
Спортски центар Le Lagon (фитнес, spinning), Tignespace (одбојка, ракомет, кошарка, бадминтон и хокеј ).
1 Лизгалиште
Лизгалиште во Lac de Tignes; картинг на мраз Kartignes,тел. број +33 6 12 82 76 11
1 Нуркање
Нуркање, Circuit glace Tignes, тел. број +33 6 09 42 68 95 / Ecole de Plongée sous Glace, тел. број +33 4 80 98 50 01
1 Качување по мраз
Bureau des Guides Montagne, тел. број +33 6 14 62 90 24
1 Санки со кучешка запрега
Кучешки запреги, Outdoor Experiences, тел. број +33 6 14 62 90 24
1 Snowshoeing
Качување по планина со зимси чевли,Bureau des Guides Montagne, тел. број: +33 6 14 62 90 24
1 Ski touring
Ски тури, Bureau des Guides Montagne, тел. број: +33 6 14 62 90 24
1 Ски параглајдинг
9 слаломски патеки со мерење на време во областа Еспејс Кили.
1 Параглајдинг
Параглајдинг Aircool Parapente, телефонски број +33 6 84 16 94 53 / Outdoor Experiences,телефонски број +33 6 81 21 92 09
1 Ноќен клуб / дискотека
Најдобрите ноќни клубови Deep во Le Lac и Blue Girl и Melting Pot во Val Claret.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.