+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Les Orres

Почетна страна  >  Francija  >  Les Orres
Сместување
10 Сместување
Ски патекa
100km Ски патекa
До
1550m До 2720m

Les OrresСПУСТ и SKI JOERING

Со неколку зборови: Фамилијарен ски центар, патеки прилагодени на сите вкусови, многу забава и одличен баланс меѓу цената и квалитетот.
Иако споредено со другите француски ски центри е мал, нуди комплекс што е одличен за вашиот одмор: 100 км ски патеки за сите нивоа на скијачи и модерна инфраструктура , која лесно и брзо ќе ве одведе до врвот на патеките, многу терени за Freeride во комбинација со многу сончеви денови.

Искусните скијачи ќе уживаат на патеката Grand Cabane (на која вози ски лифтот Poustrele) која нуди прекрасен поглед на долината и езерото Sainte Marguerite. Прекрасна е и патеката Myrtilles (ски лифт Grand Clos) по која возите низ срцето на шумата, додека патеката Faucons (ски лифт Marmottes) нуди неверојатен поглед од 360 степени на околината на ски центарот.
Патеката La Pousterle од 1979 година има дозвола за организирање меѓународни FIS натпревари во спуст. И ден денес е единствена патека на Јужните Алпи која има таква лиценца и која организира такви натпревари. Секако, патеката е црна и долга 4 км, со висинска разлика од 752 м.

Les Orres e познат и по Ski Joëring-от. Овде може да уживате во јавањето коњи на снег или да уживате додека Ве влечат коњи дури скијате. Традиционална метода за возење во овие краишта. Исто така, постојат и запреги кои ги влечат кучиња. Има и тобоган со неколку кривини ,а од минатата година и Airboard, сличен на howerbord , само на снег.

ОРГАНИЗИРАН АВТОБУСКИ ПРЕВОЗ: 05.01. - 12.01.2019 / 02.02. - 09.02.2019 / 09.03. - 16.03.2019

ПРОГРАМА НА ПАТУВАЊЕ :
1 Ден - ПЕТОК: Поаѓање од паркингот во Скопје(точното место ќе биде дополнително објавено) во 07.00. Средба со групата во Нов Белград во 15.00. Ноќно возење низ Хрватска и Словенија, со попатни задржувања на граница за царински формалности и одмор.
2 Ден- САБОТА: Возење низ Италија со попатни паузи за одмор. Купување на храна во француското место Briancon, помеѓу 12ч и 14ч, еден до два часа. Пристигање во ски центарот Les Orres меѓу 16 и 18 ч., преземање на клучевите и влез во апартманите. Ноќевање.
3.-8. Ден - НЕДЕЛА - ПЕТОК: Првиот ден во утринските часови од 8.30 минути до 9: 00ч. преземање на ски картите и целодневно скијање. Шест дена скијање и престој во апартманите врз основа на платените услуги.
9 Ден - САБОТА: Напуштање на студијата / апартманите до 09: 30ч. Враќање за Македонија со пауза за шопинг во Vicolungo Outlet Center, во близина на Милано. Пауза во траење од 3ч. Продолжување на патувањето, ноќно возење низ Италија, Хрватска и Словенија.
10 Ден - НЕДЕЛА: Пристигнување во Скопје, на местото на поаѓање во недела, во попладневните часови.(15h-18h). Крај на услугата.

Планирана траса на патувањето: Скопје - Белград - Загреб - Љубљана - Fernetti - Милано - Торино - Oulx – премин Montgenevre – Briancon – Les Orres.

Автобуски превозник: АТЛАНТИС. Распоредот на седење во автобусот е направен според датумот кога патниците напраПонуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во местото има голем маркет.
1 Пекара
Во местото има повеќе пекари.
1 Автобуски превоз
1 Туристичко биро
Туристички информативен центар, отворен секој ден, телефонски број +33 4 92 44 01 61.
1 Банка/банкомат
Една банка со повеќе банкомати во местото.
1 Продавница за сувенири
Повеќе мали продавници со сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полициска станица, унифициран број 15.
1 Лекар
Доктор, унифициран број 15.
1 Прва помош
Брза помош, унифициран број 15.
1 Аптека
Аптека Les Orres 1650, отворена секој ден. Тел. број +33 4 92 44 01 29.
1 Планинска служба
Планинска служба, унифициран број 15.
1 Кино
Кино l'Ubac Les Orres 1650.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Куглање
Куглана Le Bowlingo, отворена секој ден. Резервации на тел. број +33 4 92 44 12 78.
1 Лизгалиште
Затворено лизгалиште, отворено секој ден. Влез 7 € за возрасни, 5 € за деца. Можност за изнајмување на лизгалки.
1 Санки со кучешка запрега
Возење со кучешка запрега, секој ден. Сите информации и резервации на тел. број +33 6 64 77 97 99.
1 Snowshoeing
Планински прошетки со водич,секој ден, во зависност од временските услови. Сите информации и резервации на тел. број +33 4 92 44 01 30.
1 Ski touring
Тури низ околните планини со лиценциран водич. Можност за изнајмување на опрема. Сите информации и резервации на тел. број +33 4 92 44 01 30.
1 Ски параглајдинг
Тандем скок со падобран со скии или борд. Сите информации и резервации на тел. број +33 4 92 43 37 80.
1 Параглајдинг
Панорамски лет со падобран во тандем. Сите информации и резервации на тел. број +33 4 92 43 37 80.
1 Ноќен клуб / дискотека
Ноќен клуб Le Grizzly.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.