Chamonix
+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Chamonix

Почетна страна  >  Francija  >  Chamonix
Сместување
8 Сместување
Ски патекa
115km Ски патекa
До
1030m До 2525m

ChamonixОДЛИЧНИ ДЕСТИНАЦИИ СО ИСТОРИСКИ ШАРМ

Атмосферата на Савојско планинско село со традиционални бунгалови, удобно јавање на коњи и избледени фрески од една страна - и модерна метропола на зимскиот туризам со уникатна понуда на ски патеки од друга страна. Сето ова е претставено од Chamonix, познатата ски дестинација што лежи под планината Mont Blanc.

Не е изненадувачки што првите Зимски Олимписки игри се одржаа во Chamonix во 1924, бидејќи овој традиционален ски ресорт, кој се наоѓа во срцето на долината Chamonix, ги исполнува сите желби на посетителите во зимскиот период. Посетителите тука во зима и лето може да ги најдат сите предуслови за совршен одмор. Живописниот градски центар ве поканува на прекрасните улици и улички, со многу продавници и безброј ресторани и кафулиња за шетање и релаксирање.

Активната рекреативна понуда се протега од широк спектар на зимски спортови до идеални услови за пешачење, качување и возење велосипед. Накратко, Chamonix нуди оптимален одмор за секој вкус.
Уникатната глетка на масивот Mont Blanc е вредна за споменување, опфаќа 7 долини, 71 глечер и 400 врвови.Понуда на спорт и забава


1 Aqua park
Базен и wellness/спа
1 СПА центар:
Информации за работното време на СПА центарот се може да најдете на рецепција.
1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во местото има повеќе маркети.
1 Пекара
Во местото има повеќе пекари.
1 Месара
Во местото има повеќе месари.
1 Туристичко биро
Туристичко информативен центар, телефонски број +33 4 50 53 00 24.
1 Банка/банкомат
Повеќе банки и банкомати во местото.
1 Продавница за сувенири
Повеќе мали продавници со сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полициска станица Chamonix, телефонски број +334 50 53 75 02 или 17.
1 Пошта
Пошта
1 Болница
Болница Mont Blanc, телефонски број +33 4 50 53 84 00 или 15.
1 Лекар
Mont Blanc Area Medical centre, телефонски број +33 4 50 53 84 00 или 15.
1 Прва помош
Прва помош, број: 15
1 Стоматолог
Стоматолошка ординација, контакт телефон +33 4 50 53 31 27.
1 Аптека
Аптека - (Работат секој ден)
1 Планинска служба
Горска служба, број 15
1 Кино
Кино Vox Chamonix.
1 Музеј
Музеј Chamonix Alpine

Дополнителна понуда за скијачи


1 Куглање
Куглана Chamonix, отворена секој ден. Резервации на тел. број +33 450 53 74 37.
1 Затворен тениски терен
Затворени терени во спортски центар R. Bozon, резервација на телефонски број +33 450 53 28 40.
1 Сквош
Сквош терен во спорски центар R. Bozon. Резервација на тел број +33 450 53 28 40.
1 Спортски центар
Спортски центар R. Bozon: базени, џакузи, тенис, сквош.
1 Лизгалиште
Отворено лизгалиште во центарот на местото, отворено секој ден од 15:00 до 19:30. Можност за наем на опрема
1 Качување по мраз
Качување по леден водопад со водич. Повеќе информации на телефонски број +33 450 54 17 94.
1 Санки со кучешка запрега
Возење со кучешки запреги низ околните ридови и село. Сите информации и резервации на телефонскиот број +33 684 99 34 67.
1 Snowshoeing
Возење со водич, секој ден, во зависност од временските услови. Сите информации на телефонскиот број +33 450 53 00 88.
1 Ski touring
Водење тури по околните планини со лиценциран водич, можност за наем на опрема, сите информации на тел број: +33 450 53 00 88.
1 Параглајдинг
Скок со падобран во тандем, резервација на телефон: +33 6 45 89 28 52
1 Ноќен клуб / дискотека
Ноќни клубови: L'Amnesia Nightclub, Le Tof Nightclub, Le Chamonix Social Club.
1 Концерт: Chamonix Unlimited Festival
Традиционален повеќедневен фестивал со богата спортска и музичка програма. Тоа е на распоред во првата недела од април.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.