+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Jahorina

Почетна страна  >  Bosna-i-Hercegovina  >  Jahorina
Сместување
29 Сместување
Ски патекa
48km Ски патекa
До
1300m До 1890m

JahorinaЈахорина лежи југоисточно од Сараево, кое е оддалечено само 30км. Мешавината на студена континентална и блага медитеранска клима е здрава и пријатна - и во лето и во зима. Автентичната атмосфера е збогатена со густа снежна покривка во текот на зимата. Од највисокиот врв Огорјелица (1.916м.н.в.) се пружа поглед на околните планини Бјелашница, Романија, Клек и Трескавица. Погледот се протега понатаму, на повеќе од 100км оддалечените контури на Златибор, Златар, Дурмитор и други планини. Поголемиот дел од ски центарот е покриен со шуми кои допринесуваат за зимската идила. Недопрената природа во подножјето и високопланинското опкружување над шумската граница никого не разочарале, а во последните четири години ски понудата исто така напредуваше.

ОЛИМПИСКА ТРАДИЦИЈА

Јахорина не е само модерен ски центар, туку планина со богата спортска традиција. Домаќин на Зимските олимписки игри беше Сараево во 1984 година, а на овие патеки се одржуваа слалом, велеслалом и спуст за жени. Легендарните патеки се обновени и ве покануваат на сериозно скијање, заедно со симболите на олимпискиот дух на оваа планина - пет круга за задолжително селфи и новиот олимписки пламен во Пољице.

ОДЛИЧНО СКИЈАЊЕ

Добрата конфигурација на теренот, со густ снег и трансформација на ски центарот, кој нуди 45км ски патеки и 10км патеки за крос-кантри, ја рангира Јахорина меѓу најдобрите зимски одморалишта на Балканот. Додадете на тоа и работно добра забава и уникатна кујна по исклучително привлечни цени. Реновираните и новите патеки и објекти со ажуриран систем за оснежување гарантираат 130 скијачки денови годишно. Проширените патеки најчесто се спуштаат низ шумата, но делумно се протегаат и над шумската граница, од каде се пружа прекрасен поглед на околните ридови. Исто така, има доволно (необележани и незаштитени) freeride терени, како и прекрасни панорамски рути за туристите скијачи.

ВЕСТИ

ЈАХОРИНА пишува успешна приказна во последните години. Новите патеки, новата гондола со ажуриран систем за снег обезбедуваат 130 дена одлично скијање. Олимписката убавица '84. претставува единствена рамнотежа помеѓу квалитетот на ски центарот, прекрасната природа, пословично добрата забава и уникатната кујна. Сето ова, се разбира, по исклучително атрактивни цени. Ски патеките на Јахорина се погодни за сите љубители на скијање, без оглед на нивните скијачки вештини. Посебна е по одличните скијачки патеки, кои делумно се протегаат надвор од шумската граница со прекрасен поглед на околните ридови. Има вкупно 48км ски патеки за почетници и најпребирливи скијачи кои можат да се испробаат на Олимписката скијачка патека. Во секој случај, Јахорина е еден од најубавите ски центри на Балканот, а по квалитет и цена се издвојуваПонуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Во населбата има повеќе продавници.
1 Пекара
Во населбата има пекари.
1 Отворен паркинг:
Расположливост на места и димензии на возилото задолжително да се провери на рецепција!
1 Туристичко биро
TIC Jahorina, телефон +387 57 272 200.
1 Банка/банкомат
Во населбата има банка и банкомат.
1 Продавница за сувенири
Неколку помали продавници со подароци, сувенири и локални производи.
1 Полициска станица
Полиција: 122.
1 Пошта
Пошта во хотелот Bistrica, затворена во сабота и недела.
1 Лекар
Брза помош: 124.
1 Прва помош
Брза помош: 124.
1 Планинска служба
Планинска служба за спасување: 124.

Дополнителна понуда за скијачи


1 Куглање
Куглана во хотелот Termag, резервации на телефон +387 57 270 422.
1 Лизгалиште
Отворено лизгалиште пред хотелот Bistrica, можност за изнајмување на лизгалки.
1 Snowshoeing
Планинарење со водич, организирано секој ден во зависност од временските услови. Информации и резервации на телефон + 387 66 333 202.
1 Ski touring
Тури низ околните планини придружени со лиценциран водич. Можност за изнајмување на опрема. Информации и резервации на телефон + 387 66 333 202.
1 Ноќен клуб / дискотека
Ice club Jahorina.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.