+389 34 345 212
Најави сеНОВА РЕГИСТРАЦИЈА

* Оваа информација е незадолжителна
* Оваа информација е незадолжителна


Bjelašnica

Почетна страна  >  Bosna-i-Hercegovina  >  Bjelašnica
Сместување
3 Сместување
Ски патекa
14km Ски патекa
До
1273m До 2067m

BjelašnicaBjelašnica се издига на 2067 м.н.в, а заедно со блискиот Igman го сочинуваат планинското дуо кое неодоливо потсетува на Алпите. Оваа убавица беше домаќин на Зимските Олимписки игри во далечната 1984 година, а под Igman до денешен ден функционира ски центарот.
Овој ски-центар брзо се развива, инфраструктурата се модернизира, па од година во година бројот на сместувачки капацитети се зголемува и се подобрува севкупниот квалитет на понудата. Минатата година беше изграден нов ски-лифт (шестосед), а оваа година ноќно скијање ќе се одржува и на Kolijevci, одлична ски патека за почетници. Планирано е и подобрубање на системот за вештачки снег и проширување на одредени ски патеки за да се направи попријатно скијањето.

Ако се најдете на оваа планина, не пропуштајте да го посетите Сараево кое е оддалечено помалку од пола час возење.Понуда на спорт и забава


1 Бар/паб
Работно време - да се провери на рецепција.
1 Ресторан
Проверете на рецепција за работно време на ресторанот.
1 Продавница за овошје и зеленчук
Mercator Bjelašnica во хотелот Han.
1 Продавница за сувенири
Продавници за сувенири помеѓу хотелите Maršal и Bjelašnice.
1 Полициска станица
Најблиската полициска станица е во Сараево.
1 Болница
Најблиската болница е во Сараево.
1 Планинска служба
GSS Sarajevo - викендица на Bjelašnicа (+387 62 654 456)

Дополнителна понуда за скијачи


1 Snowshoeing
Планинарење со PK Nomadi (+387 61 443 162).
1 Параглајдинг
Extreme Sport Club Sarajevo (+387 62 990 900)
1 Ноќен клуб / дискотека
Во хотелот Bjelašnica.

loading ...
  • 1
  • Изберете го Вашето сместување

Изберете го Вашето сместување

loading ...
Copyright © 2007–2017 SKIFUN.eu™. All rights reserved. / Сите права се задржани.